Burun Estetiği Nedir?

Rinoplasti, burun septumundaki deviasyon benzeri bazı tıbbi sorunların düzeltilmesi veya sadece burun özelliklerinin iyileştirilmesi için yapılan cerrahi bir uygulamadır.
Burun görünümlerinin iyileştirilmesi için, her yıl bir milyondan fazla kişi yüz ve plastik cerrahına başvurarak rinoplasti ameliyatı yaptırmaktadır.

Rinoplasti, burnun mevcut görünüm ve fonksiyonlarını iyileştirmek amacıyla burnun kemik ve kıkırdağını yeniden şekillendirilerek yapılan güvenli ve komplikasyonları olmayan bir uygulamadır. Rinoplastinin hedefi yüzün diğer özellikleriyle uyum sağlamak üzere burnun estetik olarak düzeltilmesidir.

Burun Estetiğinde Mükemmel Burun Nasıl Olmalı?

Güzel ve estetik bir burun her zaman güzel görünendir. Güzellikle bağlantılı olan uyum, bilimde formüllerle açıklanmaktadır. Bilim adamları güzellik ölçütünü altın oran gibi matematiksel kavramlarla ifade etmektedirler. Estetik ameliyatları gerçekleştiren plastik cerrahlar eğitimlerinde bu oranları öğrenir, tecrübeleri ile kişilere özgü olan doğru orantılarla estetik burun ameliyatlarını gerçekleştirirler.

Her kişinin yüzü farklı büyüklükte ve şekilde olduğu için, herkes için mükemmel burun farklıdır. Buna rağmen genel ortak estetik kriterlerden bahsedilebilir. Burun sırtının düz olması, burun ucunun dar olması ve üst dudakla belli bir açı yapması gibi. Burun estetiğinde önemli olan kişinin yüz özelliklerinin dikkate alınarak, estetik kriterlere uygun bir burun yapılmasıdır.
Estetik burun ameliyatında (Burun estetigi) amacımız, ameliyat sonrası doğal görünümlü burun elde etmektir. Doğal olmayan, normalden küçük, burun ucu çok yukarıda bir burun estetik kriterlere uygun değildir.

Burun Estetiği Muayenesi Nasıl Olmalı?

Ağızdan nefes alıyorsanız, burun tıkanıklığı problemleri yaşıyorsanız yaşam kaliteniz düşük olduğu için memnuniyetsizliğiniz daha çok artar.

Sağlıklı nefes alamadıkça konuşmak istemezsiniz, yorgun bir bedene sahip olursunuz ve rahat uyuyamadığınız için yataktan kalkmak istemezsiniz. Enerjiniz olmadığında memnuniyetsizliğiniz ile kendinize olan güvensizliğiniz de daha çok artar.

Bu sorunları yaşıyorsanız estetik burun ameliyatı olmanız gerekmektedir. Burun ameliyatinız ile ilgili araştırmalara başlamanız gerekmektedir. Yaşam kalitenizi artırmak için ameliyat olmayı geciktirmemelisiniz. Yaşam kalitenizi artırmak için ertelemelere hayatınızda yer vermeyiniz.

Burun Estetigi operasyonlarında, problemlerinize göre rinoplasti, septorinoplasti, tipplasti ameliyatları yapılmaktadır. Hangi ameliyata ihtiyacınız olduğu, birebir karşılıklı muayenenizde rinoplasti mi, septorinoplasti mi, tipplasti mi olacağına karar verilir. Her plastik cerrahın fiyatlandırması farklıdır. Bazı doktorlar burun estetiği ameliyatlarına tek fiyat verirler. Bazı doktorlar problemlerinizin fazlalığına göre fiyat verirler.

Rinoplasty, Septorinoplasty, Tipplasty operasyonlarının ne anlama geldiğini, sağ taraftaki merak ettikleriniz bölümünden öğrenebilirsiniz. Kişilerin bu ameliyat terimlerinin ne anlama geldiğini bilmesinden daha önemlisi, bu operasyonlarla ilgili muayenesinde, doktoru ile iyi iletişim kurması önemli. Sonuçta iyi bir plastik cerrah Rinoplasty operasyonuna da başarılı gerçekleştirir, septorinoplasty operasyonunu da başarılı gerçekleştirir. Operasyon tekniklerinin ayrıntılı anlamlarını kişilerin bilmesinden, başarılı bir operasyon muayenesi gerçekleştirmesi daha önemlidir. Beklentilerini, isteklerini iyi dile getirip, kendisini dinleyen, iletişim kuran bir cerrah olmalıdır.

Burun Estetiği Muayene Öncesi

Yüz güzelliğinizin vazgeçilmez bir organı burun, yüzümüzün ortasında, gözler ve dudaklarla orantısız olduğunda, güzellikle ve yakışıklılıkla ilgili memnuniyetsizliklerimiz başlar. Aynaya baktığınızda memnuniyetsizlikle birlikte bazen kendinize olan güvensizliğiniz de başlar.

Sadece burun fonksiyonlarınız da problem yaşıyorsanız, burun fonksiyonları ile ilgili burun ameliyatı yapılmaktadır. Burun şekil bozukluklarınıza rağmen, burun şeklinizden memnuniyetsizlikleriniz olmayabilir.

Hem burun şekli hem de nefes alma problemleriniz varsa veya sadece burun şeklinizde problemleriniz varsa, estetik burun ameliyatı olmak için bir plastik cerrahi doktoruna muayene olmanız gerekmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Bilinmesi Gerekenler?

• Burun estetiği ameliyatları ve burun ameliyatları genel anestezi ile yapılmaktadır.
• Bir cerrah tarafından gerçekleştirilen ve hastanelerde yapılması gereken ameliyatlardır.
• Bu ameliyatlar, gelişim çağı sonrasında yapılan estetik ameliyatlar olduğu için 18 yaşını doldurmuş kişiler ameliyat olabilmektedir.
• Genel anestezi ile yapıldığından ameliyat günü ameliyata girmeden aç olmalısınız. Aç kalmanız v.b gereken bilgiler anestezi ve plastik cerrahi doktorunuz tarafından belirtilecektir.
• Burun şeklinize ve burun problemlerinize göre ameliyat süreniz 1.5-3 saattir.
• Devamı için, aşağıdaki butonu tıklayabilirsiniz.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Nedir?

Estetik Cerrahlar, burun estetiği ameliyatlarının çoğunda artık tampon kullanmamaktadır.

Efsanevi tampon hikayelerini internette okumayan yoktur. Bu efsanevi tampon hikayeleri, eskiden burun ameliyatlarında kullanılan klasik tamponlardandı.

Günümüzde, tampon kullanımı gereken kişilerde, modern silikon tamponlar kullanılmaktadır. Tampon Kabusları tarih olmuştur. Silikon tamponlar, kişilerin, nefes almasını sağlayacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Burun içine yapışmazlar. Çıkarılması kolaydır. Kişiler acı hissetmezler.

Rinoplasti Nedir ?

Burun şekil bozukluklarının, sadece burun şeklinizdeki bozukluklarının düzeltilmesi operasyonudur. Burun içi problemlerin olmadığı, nefes alma problemlerinin düzeltilmediği operasyonlardır.

Plastik Cerrahi doktorunuz, muayenenizde size nefes alma probleminiz olup olmadığını soracaktır. Nefes alma probleminiz yoksa, Rinoplasty (rinoplasti) burun estetiği planlayacaktır.
Muayenenizde burun fotoğrafınız çekilerek, bilgisayar ortamında, nasıl bir şekil planlanacağına karar verilir. Ekranda gözükecek şekil, operasyon sonrası muhtemel burun şeklinizin görüntüsüdür.

Burun şekli bozuklukları için, teknik olarak burun ucu ve delikler düzeltilir. Burun üstündeki çıkıntılar veya fazlalıklar ile burun sırtı düzeltilir. Burun dışında iz kalmamaktadır.
Burun Ameliyati sonrasında burun üzerinde alçı olur, burun içinde tampon olmamaktadır.

Septorinoplasti (Septorinoplasty) Nedir?

Nefes Darlığınız varsa ve burun şeklinizde de değişiklik istiyorsanız, burun estetigi ve nefes darlığı ameliyatlarına Septorinoplasti adı verilir. Septorinoplasty burun estetigi yapılır.
Burun orta bölmesinde olan septum adı verilen yapının eğriliği, nefes almayı zorlaştırır ve burunda şekil bozukluğu olarak gözlemlersiniz. Bazen her septum eğriliği karşıdan bakıldığında anlaşılmayabiliyor. Plastik cerrahi doktorunuz ile karşılıklı muayenenizde belirlenebiliyor.

Eğer burunda nefes darlığınız varsa, burun estetigi operasyonunuzda, bu probleminde giderilmesi gerekmektedir.

Burun eğriliğiniz ile ilgili fotoğrafınız çekilerek, bilgisayar üzerinde operasyonu sonrası size planlanan burun şekli gösterilir.

Operasyon sırasında, burun ucunuz şekillendirilir, Burun delikleri normal görünüme kavuşturulur. Burun kemeri, v.b her türlü burun şekil bozuklukları ve nefes problemleri düzeltilir.
Hem estetik hem de sağlık amaçlı burun estetiği ameliyatıdır. Simetri sağlanır. Burun içinde oluşan kesi yerleri, eriyen iplerle kapatılmaktadır. Burun kemeri, v.b her türlü burun şekil bozuklukları ve nefes problemleri düzeltilir.

Burun ameliyatı sonrası, burun üzerinde alçı olur, burun içinde silikon tampon kullanılabilmektedir.

Güzel bir burun ve rahat nefes almak için, septorinoplasty ameliyatınızı ertelemeyiniz.

Burun Estetiği Açık Yöntem mi, Kapalı Yöntem mi tercih edilmeli?

Plastik Cerrahlar, birçok kez gerçekleştirdiği başarılı burun ameliyatlarını, tercihine göre kapalı, tercihine göre açık yapmaktadır. İki yöntemden hangisi daha iyidir diye bir ayırım yapmak doğru olmamaktadır. Burun estetiğinde, güvendiğiniz doktorun tercihi önemlidir.

Her iki yöntemde de başarılı sonuçlar alınır.

Açık Yöntemde burun ucunda bir kesi olur. Bu kesi, kendinden eriyen dikişlerle kapatılır. Bu yöntemde kesinin amacı, burun anatomisinin daha net görünebilmesidir. Burun içinde ki konka, deviasyon, septum gibi sorunlar net gözlemlenerek giderilir. Burun ucu şekillendirilmesi daha kolaydır. Kapalı yöntemde kesi olmaz.