Saç Mezoterapisi

Cerrahi yöntem kullanılmadan saç yenilenmesini sağlayan bir işlem olarak saç mezoterapisi karşımıza çıkıyor. Saç kıran hastalığı, saçlarda aşırı dökülme, kellik oluşumu gibi saçlarda meydana gelen sorunların tedavi edilmesini sağlayan bir yöntemdir. Aynı zamanda saçların uzamasını ve saç kepeklerinin azalmasını sağlar.

Saç dökülmeleri genel olarak beslenmedeki yetersizliklerden, saç foliküllerinin etrafında hormon eksikliği oluşmasından, kafa derisi üzerindeki kan dolaşımının az olmasından ve erkeklerde DHT kaybının oluşmasından kaynaklanır.

Mezoterapi ise bu sorunların düzeltilmesine yönelik bir tedavi şeklidir. Saç dökülmesi gibi sorunların asıl kaynağını tedavi ederek sorunun giderilmesini sağlar. Hem kadınların hem de erkeklerin uygulayabileceği tedavi yöntemidir.

Kalıtsal olarak saç dökülmesinde etkili bir tedavi yöntemidir. Saç derisine enjekte edilen besin öğeleri, bazı mineral ve vitaminler saç hücresinin metabolizmasını hızlandırır, saç derisinin kan dolaşımını arttırır ve saç derisinin enfeksiyonlarını yok ederler.

Daha sağlıklı, daha uzun, daha hacimli ve daha güçlü saçlar elde edilmesini sağlar. Saçlarda meydana gelen sorunlar genetik, strese, çevresel kirlilikler, UV ışınları, beslenme yetersizlikleri, uyku düzeninin bozuk olması, hormonal dengesizlikler gibi faktörler nedeni ile oluşur.

Mezoterapi uygulaması saçları besleyen aminoasitler, vitaminler, mineraller, besin öğeleri gibi maddeler ile saç köklerinin beslenmesi sağlanır. Saç köklerini yeniden canlandıran ve kan dolaşımı hızlandıran mezoterapi uygulaması saç dökülmesini önler.

Aynı zamanda saç ekimi yapıldıktan sonra uygulanan mezoterapi işlemi saçların güçlenmesini ve dökülmemesini sağlar.

Saç Mezoterapisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Saç derisine uygulanan yüzeysel enjeksiyonlar kılların doğal kendini yenileme ve çoğalabilme süreçlerini uyarır. Saç derisinin orta tabakasına yerleştirilen az miktarda solüsyon ile bu süreçler uyarılarak tekrar saçların yenilenip, çoğalması sağlanır.

Saç dökülmesi için mezoterapi işleminin uygulaması tamamen kişiye özel olarak yapılmaktadır. Tek seanslık bir saç mezoterapisi uygulanacak alanın büyüklüğüne de bağlı olarak yaklaşık 10 ila 30 dakika arasında bir zaman alır.

Saç dökülmesinde kafa derisi içerisine saç tedavilerinde kullanılması onaylanmış olan finasterid gibi ilaçlar, vitaminler ve çeşitli bitki özleri kullanılır.

Saç mezoterapi tedavisinin etkin olabilmesi için saç derisi üzerinde bulunan her bir hücrenin canlanması gerekmektedir. Bunun gerçekleşebilmesi için mezoterapi ilk iki yada üç ayda haftanın her iki günü bir seans uygulanmalıdır. Bu sürenin sonunda mezoterapi seanslarının arası daha da uzayabilmektedir.

Tedavi sürecinin ilk iki haftasında sonuç alabilen kişiler bulunmaktadır. Kişiden kişiye değişen tedavi yanıt süreci bulunuyor. Sürece etkili olan faktörlerden biri de saç dökülmesinin ciddiyetidir. İlk iki ya da üç ay içerisinde sonuçlar alınabilse de kesin sonuç altı aylık tedavi sürecinden sonra alınabilmektedir.

Saç Mezoterapisinin Faydaları

  • Saçlarda meydana gelen dökülmeleri azaltır.
  • Saçlardaki büyüme ve çoğalma sürecini uyarır.
  • Saçlarda meydana gelen saç kırıklarını önler.
  • Saç derisinde saç köklerinin yenilerinin oluşmasını hızlandırır.
  • Saç derisi üzerinde bulunan hasarlı kısımların onarılmasını sağlar.
  • Saçlarda meydana gelen kepeklenme sorununu azaltır.
  • Saç derisinin kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerinin beslenmesini sağlar.