Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt güzelliği, başta kadınlar olmak üzere herkesin önem verdiği bir konudur. Sivilce ve siyah noktalarla uğraşmak, makyajla uyumak, makyajı iyi temizlememek ya da cilt bakımlarını aksatmak cildi yıprattığı gibi büyük cilt problemlerine de yol açmaktadır. Alkol ve sigara tüketimi, beslenme alışkanlıkları ve çevresel etmenlerce zamanla canlılığını yitiren cildin düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekmektedir.
Cildin tazeliğini ve pürüzsüzlüğünü korumak için yapılması gereken cilt bakımı, cilt üzerinde biriken ölü tabakayı temizleyerek cildi yenilemek için yapılan uygulamaları kapsar.

Cilt bakımı nasıl yapılır?

Evde kendiniz bitkisel veya kozmetik ürünler ile doğal cilt bakımı yapabileceğiniz gibi, cilt bakım merkezlerinde de uzmanlara bakımınızı uygulatabilirsiniz. Eğer cildinizde kalınlaşma, yoğun ve büyük lekeler gibi problemler varsa, bu lekeler için profesyonel cilt bakım uzmanlarından yardım almanız gerekmektedir.

Cilt Bakımı Uygulamalarımız

Kliniğimizde Klasik cilt bakımı ve Sindirella (pumpkin peel) cilt bakımı yapılmaktadır.
  • Klasik cilt bakımında; cildiniz buharlı derinlenmesine temizlik sayesinde siyah nokta ve aknelerden arındılır ardından bakım maskesi ve vitamin masajı ile işlem gören cildinizin sakinleşmesi sağlanır. Bu işlemi 1-2 ayda bir yaptırmanız cilt sağlığınız için önemlidir.
  • SİNDİRELLA (PUMPKIN PEEL-BALKABAĞI BAKIMI) cilt bakımında;
    Özellikle kurumuş ve lekelenmiş ciltlerin canlanmasını yönelik bir bakımdır. Bakımı temelinde Balkabağında bulunan alfa hidroksi asit ve enzimlerden gelen güzellik ve ışıltı vurgusu yapılmaktadır. Bu bakım için kullanılan ürünlerin tamamı organiktir. Yaşlanma karşıtıdır, akne ve lekelere karşı etkilidir, cildi besler, anti oksidan etkisi vardır, parlaklık verir, cildin ölü tabakasından kurtulmasını sağlar. Bakım sonucunda cildinizde; derinlemesine temizlik, parlaklık, canlılık, ve nemlendirici etkisi gözlenir.

Cilt Bakımı Yaptırma Dönemi

Gençlik yıllarında özellikle sivilce ve siyah nokta olarak görülen cilt problemleri, evde uygulanabilecek basit cilt bakımı yöntemleri ile giderilebilirken bu dönemden sonra evde bireysel olarak yapılan cilt bakım rutinleri yeterli olmamaktadır. Özellikle kadınların 25 yaşından sonra ayda bir veya ihtiyaçlarına göre 2 hafta bir profesyonel cilt bakımı yaptırmaları gerekmektedir.

Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olma

Herkesin hayali olan sağlıkla parlayan ve pürüzsüz bir cilt için cilt bakımı ile birlikte birçok noktaya da dikkat edilmesi gerekmektedir.
Cildin canlılığını korumak için sigara, alkol ve fazla kafein tüketmekten kaçınılmalıdır. Sigara kullanılmasanız bile çevrenizde sigara içildiğinde sigara dumanı cildinize gelmektedir. Sigara cildinizin erken yaşlanmasına ve solmasına neden olur. Sağlıklı bir cilt için ve sağlığınız için sigara içmekten ve sigara dumanına maruz kalmaktan uzak durmalısınız.
Düzensiz uyku problemleri, sizin yorgun görünen bir cilde sahip olmanıza neden olmaktadır. Cildiniz için düzenli uyumaya dikkat etmelisiniz. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte uyanmak cilt sağlığı içinde oldukça faydalıdır.
Aşırı yoğun çalışma ve stresli dönemlerde kişilerin ciltleri daha çok yıpranmaktadır. Bu yıpranmayı önlemek için yoğun çalışma temposu, stresli iş hayatı olan kişiler yüz masajı gibi yöntemlerle cilt bakımı yaptırmaya dikkat etmelidir.
Yağlı yiyecekler ve asitli içecekler hem kilo problemi yaşamanıza hem de cildinizin yağlanmasına neden olur. Bu tür gıdaları tüketmek sivilce, siyah nokta problemlerini de artırmaktadır. Bu nedenle bu tarz gıdaların tüketimi sınırlandırılmalı, sürekli tüketmemeye dikkat edilmelidir.