Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı tıptaki adı ile ritidektomi; yüzdeki kırışıklıkların, sarkmaların germe ve asma yöntemi ile giderildiği bir yöntemdir.

Son yıllarda yüzdeki yaşlanmaya bağlı gözlenen tüm sorunların giderilmesi ile yapılan tüm girişimler; yüz yenileme (fasiyal rejuvenasyon) adı ile anılmaya başlamıştır.

Genetik faktörlere ve çevresel faktörlere bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte herkeste zamanla yaşlanmanın etkileri gözlenir hale gelir. Bu etkilerin en kolay fark edildiği yer ise yüzümüzdür.

Yaşlanma etkilerine bağlı olarak; cildimizde kırışıklıklar, lekelenmeler, sarkmalar oluşur. Kötü yaşam şartları (düzensiz beslenme, düzensiz uyku, hareketsizlik, sigara, içki, aşırı stres..) bu sorunların ortaya çıkmasını hızlandırmaktadır.

Yaşlanma etkilerine bağlı yüzümüzde oluşan farklılıklar şöyledir:

 • Göz kapaklarında sarma, düşüklük
 • Göz çevresinde çizgiler
 • Göz altlarında morluklar, torbalanmalar
 • Alın çizgilerinin belirginleşmesi
 • Kaşlarda düşüklük
 • Burun bölgesinde derin çizgiler
 • Dudak kenarlarında çizgiler
 • Yanakların sarkması
 • Çene altındaki sarkıklıklar
 • Boyun bölgesinde çizgiler ve sarkmalar
 • Ciltte lekelenmeler, mat, cansız ve incelmiş görüntü

Yüz germe ameliyatları ile alın yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar ve sarkmalar giderilebilmektedir. Ayrıca azalan yağ dokuları olması gereken yerlere çekilebilmektedir.

Kimler yüz germe ameliyatı için uygun adaylardır?

Yüz ve boyun bölgesinde kırışıklık ve sarkma sorunu yaşayan kadın ve erkekler uygun aday olabilirler.

Yüz germe ameliyatı genellikle 40 yaşın üzerindeki kişilere uygulanmaktadır. Fakat bazı durumlarda bu ameliyatlar daha genç kişilerde de uygulanabilmektedir. Yüz germe ameliyatı ile birlikte aynı anda burun, göz kapağı estetiği, alın düzeltme, kaş kaldırma ameliyatları da yapılabilmektedir.

Yüz germe ameliyatından sonra sizi neler bekler?

Yüz germe ameliyatından sonra yüzde genel bir şişlik ve morarma, uyuşukluk ve gerginlik hissi olması doğaldır. Ameliyat sırasında bazı yüz sinirleri anesteziden etkilenebilir, bu nedenle yüzde hafif asimetriler gözlenebilir. Bu asitmetriler 3-5 gün içinde kendiliğinden düzelmektedir.

Yüz germe ameliyatından sonra gözler, burun ve ağız açık kalacak şekilde sargı uygulaması yapılır. Yapılan sargılar 2-3 gün sonra açılır. Bazı ameliyatlardan sonra doku içinde biriken fazla sıvının uzaklaştırılması için dren takılabilir. Direnler en geç 2 gün içinde alınır. Sargı 2-Dikişler kendi kendine eriyen tipte değilse 1 hafta içinde alınır.

Ameliyat sonrası 2. günden itibaren hasta ayağa kalkar ve evdeki işlerini yapabilir. Hasta bir hafta sonra dikişlerin alınması ve şişliklerin geçmesiyle işine dönebilir, makyaj yapabilir.

Yüz germe ameliyatından sonraki bir kaç ay ağır egzersizlerden, aşırı güneş ışınlarından kaçınmak önerilmektedir.