Dolgu ile Kırışıklık Tedavisi Nedir?

Yıllar geçtikçe, yaşımız ilerledikçe yüzümüzde ve bedenimizde değişiklikler oluşmaya başlar. Yıllar, yüzümüzde izlerini bırakır. Deride kolajen ve elastik lifler eskimeye başlar. Cildimizin hyalüronik asit miktarı azalmaya başlar. Belli bölgelerde hacimsel kayıplar oluşur. Bunların sonucunu, cildimizde kırışıklık ve çöküklük olarak gözlemleriz. Yaşımızın ilerlemesi dışında, sigara, güneş ve hava koşulları da yaşlanmamızı hızlandırır ve kırışıklıklarımız artırır.

Dolgu Neden Yapılır?

Dudaklarımızın daha dolgun olması, yanaklarımızın daha belirgin olması, burun bölgemizdeki çöküntüler daha az olması ve gözaltlarımızın çökük olmaması için dolgu malzemeleri ile cildimiz tedavi edilir. Dolgu Uygulaması yapılır.
Bazı kişilerin çeşitli sebeplerden dolayı derialtlarında doku kayıpları oluşur. Bazı kişilerin de yerçekimi ve çevresel etkenlerden, bazı kişilerin güneş ışınlarının sebep olduğu hasarlardan, bazı kişilerinde yaşlarının ilerlemesinden dolayı ciltte kırışıklık ve sarkmalar oluşur. Bütün bu şikayetleri, gidermek, sizi güzelleştirmek ve dolgunluk kazandırmak için derialtına dolgu maddeleri enjekte edilerek Bazen de yaşlanmanın, güneş hasarının, kaygıların, yer çekiminin ve başka çevresel faktörlerin etkisiyle, ciltte sarkma, kırışıklık ve çizgiler oluşur. Ciltteki çöküntüleri, hacim kayıplarını, kırışıklıkları deri altına bazı maddeler enjekte edilerek yok etmek mümkündür. Böylece daha genç ve alımlı bir görümün elde edilebilir.

Dolgu Malzemeleri Nelerden Oluşur?

Dünya’da ve ülkemizde en çok kullanılan malzeme Hyalüronik Asittir. Yaşlandıkça, cildimizde hyalüronik asit miktarı azaldığı için, kırışıklıkları önlemek için, Hyalüronik asit içeren dolgu malzemeleri ile cilde katkı sağlanır.
Dolgu uygulamasında, Maya Estetik Cerrahi’de FDA onaylı malzemeler kullanılmaktadır.
Özel dolgu malzemeleri dışında, kişilerin kendi yağından da dolgu enjekte edilebilmektedir.
Kalıcı ve geçici dolgu maddeleri vardır. Kalıcı olan madde silikondur. Tek sefer uygulanır ve kalıcıdır. Geçici olanlarda belli bir süre sonra tekrar uygulama yapmak gerekir. Geçici olan dolgu uygulaması daha avantajlıdır. Belli aralıklarla istenen değişikliklerin yapılabilmesi avantajdır.
Hyralüronik asit, doğal olarak bulunan bir madde olup, canlıların kıkırdak, deri, eklem ve gözlerinde bulunur. Hyralüronik Asit içeren maddeler dışında Kollajen İçerenler, Kalsiyum Hidroksil Apatit İçerenler ve Polilaktik Asit içeren maddeler vardır.

Dolgu Maddeleri Nerelerde Kullanılır?

Alındaki çizgilerde, akne izlerinde, burun-dudak oluğunda, dudak dolgunlaştırılmasında, göz çevresi kaz ayaklarında, gözaltı çukurlarında, el sırtlarında, burundaki bölgesel simetrilerde, ağız köşelerindeki çukurlarda, çene ve yanak gamzelerinde, kaza sonucu oluşan deformiteler de kullanılır.
• Göz çevresi kaz ayaklarında botoks yetersiz kaldığı zamanlarda dolgu uygulanır.
• Gözaltı çukurlarında, daha genç bir görünüm kazandırmak için dolgu uygulanır. Ayrıca sarkmış olan yanaklar hafifçe yukarı doğru toparlanmış olur.
• El sırtında, incelmiş, kemik v tendonları belirginleşmil el sırtlarında uygulanabilir.
• Dudak Dolgusu, dudak kenarı ve buradaki kırışıklıklara yapılacak dolgu işlemi ile estetik görünüm kazandırılır.
Dolgu Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Etmelisiniz?
İlk 12 saat buhar banyosu, makyaj ve sauna yapmamanız gerekir. Birkaç gün aşırı soğuktan ve güneş ışığından korunmanız gerekir.

Dolgu Maddeleri Nasıl Etki Eder?

Cilt altına uygulanan dolgu, çevresinde dokuyla kaynaşır, su moleküllerini tutarak daha fazla hacim kazanır. Uygulandığı dokuya düzgünlük ve sıklık kazandırır.

Dolgu Yan Etki Yapar mı?

Uygulamanın ilk dakikalarında biraz şişlik olabilir. Buz uygulaması ile bu şişlik gider.

Dolgu Kalıcı mı Geçici mi Daha İyi?

Geçici olan dolgular avantajlıdır. Belli aralıklarla yapılan uygulamalarda, istenilen değişiklikler yapılabilir. Tavsiyemiz de geçici dolgulardır. Uygulama sonrasında değişikliklerin giderilebilmesi, istenmeyen sonuçların yok olması önemlidir.