Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir?

Kıl, kıl dönmesi ve aşırı kıllanma problemlerinde, lazer epilasyon tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Vücudumuzda istenmeyen kıllardan kurtulmak, kıl köklerini yok etmek için lazer yardımı ile yapılan işleme Lazer Epilasyon denilir.

Lazer Epilasyon Tedavisi Nasıl Olur?

Lazer Epilasyon ile kıl köklerindeki hücrelerin yakılması sağlanır. Lazer cihazı ile üretilen enerji, kıl kökleri tarafından emilir. Bu enerji, ısıya dönüşerek, kıl kökünü tekrar büyümeyecek veya uzamayacak şekilde zarar verir. Cilde uygulanan lazer ışınları, birbirini izleyen seanslar sonrasında uygulama yapılan epilasyon bölgesinde kıllardan yavaş yavaş kurtulmanız sağlanır.

Kılların yok edilmesinde çok etkili yöntem olan lazer epilasyon için alternatif birçok lazer cihazı bulunmaktadır. Kliniğimizde farklı dalga boylarından olan Alexandrite Lazer
Epilasyon cihazı ve Leda Diodo lazer epilasyon cihazları kullanılmaktadır. Epilasyon sayesinde, kılların, cımbız, ağda gibi yöntemlerle alınması sonucu oluşan batık, tahriş v.b. problemlerinizden kurtulursunuz.

Lazer epilasyon uygulamasında başarı elde etmek, sonuca güvenli ve hızlı ulaşmak asıl hedeftir. Bu nedenle değişik lazer cihazları üretilmiştir. Bu lazerlerden biride diode lazerlerdir. Diode lazerler 810 nm dalga boyunda lazerlerdir. Diode lazerin dalga boyu uzundur. Bu özellik hem açık hem de koyu cilt tiplerinde ve derinde yerleşimli kıllarda da başarılı kullanım olanağı sağlar. Diode lazerler yüz, sırt, kol gibi alexandrite lazerin sorunlu olabileceği bölgelerde önerdiğimiz lazerlerdir. Diode lazer epilasyon yöntemi alexandrite lazer kadar etkili bir yöntemdir.

Biz sırt, yüz bölgelerinde diode lazeri özellikle önermekteyiz. Bir bölgede kalın ve ince tüyler birlikte bulunuyorsa diode lazeri öneriyoruz. çünkü bu iki tip tüyden birlikte kurtulmanın en iyi yolu diode lazerlerdir. Ayrıca ince tüyleri tetiklemiyor olması da diode lazerin başka bir avantajıdır.

Lazer Epilasyonun Yan Etkisi Varmıdır?

İşlem sonrasında kıl köklerinde belirginlik, deride kızartı oluşur. Bu yan etkiler hemen her lazer uygulamasından sonra oluşur. Fakat 1-3 saat içinde çok nadiren 24 saat sonunda
kızartı kaybolmaktadır. İşlem bölgesi mutlaka güneşten korunmalı ve güneşe maruz kalacaksa muhakkak güneş koruyucu medikal kremler kullanılmalıdır.

Kalıcı bir yan etkisi yoktur.

Lazer Epilasyon için Yaş Sınırı Var mı?

Ergenlik çağını tamamlamış kişilere epilasyon uygulanabilir.

Lazer Epilasyon Hamilelikte Yaptırılabilir mi?

Hamililelikte yapılmaz.

Lazer epilasyon Öncesi Bilinmesi Gerekenler?

• Seans öncesi veya seans aralarında bir ilaç kullanmaya başladığınızda mutlaka uzmanınızı belirtmelisiniz.
• Özellikle epilasyon uygulaması için son 6 ay içinde rouaccutane kullanmamanız gerekmektedir.
• Solaryum, güneşlenmek ve güneş banyosu gibi işlemleri yaptırmamış olmanız gerekmektedir. 1 ay öncesinde ara vermelisiniz.
• Tüy dökücü kremler kullanmayınız.
• İşlem sonrası 4-5 saat duş alınmamalıdır. Duş aldığınızda ilk 24 saatte, su ılık olmalıdır.
• Seans sonrası bir hafta kese yapılmamalıdır.
• Uygulama sonrası birkaç saat kızarıklık olabilir. Endişelenilmemelidir.
• Güneş gören bölgelere uygulama yapıldıysa, güneş koruyucu kullanılmalıdır
• Solaryuma 10 gün girmemeniz gerekmektedir.
• Seanslara, uzmanınızın belirttiği aralıklarla yaptırmanız önemlidir. Tedavinin en önemli kuralıdır. Seans tarihi, kıl kökünüze etkili süredir. Kıl tedavinizin başarısı için önemlidir.

Lazer epilasyon Kaç Seans Uygulanır?

Kılın rengi, kalınlığı, bulunduğu bölge, ten rengi gibi faktörler lazer işleminin kaç seans olabileceğini etkilemektedir. Seanslar kişiye göre değişir. Seansları süresini belirleyen ana faktörlerden biri de, kılın aktif büyüme dönemidir. Herkesin büyüme ve gelişim dönemleri farklıdır.

Lazer epilasyon seans aralıkları nasıl ayarlanıyor?

Lazer epilasyonda ana faktör kıl varlığıdır. Çünkü lazer ışını kıl üzerinden kıl köküne gönderilmektedir. Lazer epilasyon sonrası 15 gün içinde işlem alanındaki kıllar dökülür. Bir sonraki lazer uygulaması için kıl çıkışı beklenir. Bu süre ortalama 6-8 haftadır. Fakat bazı durumlarda süre uzayabilir. 10-12 hafta kıl çıkışı görülmeyebilir. Kişiler epilasyon seanslarına, randveu verilen zamanda gelmesi gerekir. Kıl tedavisi başarısı, kıllardan kurtulmak için verilen randevulara dikkat ediniz.

Lazer epilasyon seansı ne kadar zaman alır?

Uygulanacak bölgeye göre lazer epilasyon süresi değişir. 10 dakika ile 120 dakika arasında değişmektedir.

Erkeklerde Lazer Epilasyon Nasıl Olur?

Erkeklerin doğal ve estetik kıl görünümüne önem verilerek, erkeklere epilasyon yapılmaktadır. Erkeklere en çok sırt epilasyonu, göğüs epilasyonu ve kıl dönmesi tedavisi yapılmaktadır. Erkeklerde lazer epilasyon kullanımı son dönemlerde çok yaygınlaşmıştır. Trabzon’da lazer epilasyon uygulamaları konusunda erkekler bayanları yakalamış
durumdadır.

Amaç kalıcı seyrelme sağlamak ve kıl yoğunluğunu azaltmaktır. Tabii ki isteğe bağlı olarak tüm kıllardan da erkeklerin kurtulması mümkündür.

Erkek Lazer Epilasyon uygulamalarında, kıl dönmesi, tıraş batığı gibi problemlerde çözümlenmektedir.

Lazer Epilasyonda Erkek – Kadın Uygulama Farkı Var mı?

Lazer epilasyon, uygulama açısından erkeklere ve kadınlara aynı şekilde uygulanmakta olup fark yoktur. Ancak, erkeklerin kıl kökleri bayanların kıl köklerinden daha kalın olabileceğinden, erkekler lazer epilasyondan daha verimli sonuç alabilmektedir.

Erkekler En Çok Hangi Bölgelerine Lazer Epilasyon Yaptırıyorlar?

Erkekler, lazer epilasyon tedavisine genelde aşırı kıllanma şikayeti nedeniyle başvuruyorlar. Hastalarımız özellikle göğüs, sırt, omuz, kolaltı, ense, boyunaltı, sakal  çevresi, kulak, nadiren olsa da bacak ve genital bölge için erkek hastalarımız lazer epilasyona başvurmaktadır.

Bunun yanında kol, elüstü, ayaküstü yaptıran hastalarımızda kliniğimizde tedavi görmektedir.