“JawLine” Amerikan literatüründe çenenin yan konturunu tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Güzel bir çene konturunun temel bileşenleri;

  • Güçlü ve belirgin bir çene yan açısı,
  • Tam yerinde ve belirgin bir çene ucu,
  • Bu iki çıkıntı arasında kesintisiz, pürüzsüz, gergin, belirgin ve boyundan ayrışan bir çene hattı

Çene konturunu etkileyen pek çok anatomik faktör vardır. Bunların en önemlisi çene kemiği ve üzerindeki dişlerdir. Çene açısındaki çiğneme kasları, çene boyunca uzanan yüzün yumuşak doku katmanları, boyundan çene üzerine doğru uzanan platysma kası, çene ile boyun arasındaki boşluğu kaplayan tükrük bezleri, çene ile boyun arasındaki yağ yastıkçıkları çene konturunu yakından etkiler.

Çene estetiğini bozan yüzlerce farklı “yapısal” bozukluk olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Bu yapısal bozukluklar kapsamlı multidisipliner tedavileri gerektirebilir. Örneğin gelişimsel olarak alt çene küçük veya gerideyse; önce 1-2 yıl süren ve dişleri düzelten bir ortodontik tedaviye, ardından 2-3 saat süren bir ameliyata, ardından 4-6 haftalık bir iyileşme sürecine, ardından tamamlayıcı çene ucu cerrahi işlemlerine ihtiyaç duyulabilir.

Jawline dolgusu çene konturunun dolgu maddelerinin enjeksiyonu yoluyla estetik amaçlı olarak değiştirilmesidir. Özünde bir kamuflaj işlemidir. Jawline dolgusu ile çene konturu geçici olarak değiştirilebilir veya çene konturundaki asimetriler bu yöntemle geçici olarak kamufle edilebilir.

Jawline dolgusu için hangi materyaller kullanılıyor?

Jawline dolgusu için en sık kullandığımız madde Hyalüronik Asit (HA) dolguları. Hyalüronik asit bir “dermal” dolgu. Yani cilt için tasarlanmış. Jawline dolgu uygulamasında cilt altındaki derin dokulara hatta bazen kemiğin hemen üzerine uygulama yapıyoruz.

Jawline uygulamasında dermal dolgular kullanılabileceği gibi, daha sert yapıda subkütan (SubQ / Ciltaltı) dolgu maddeleri de kullanılabilir. Günümüz itibarıyla hiçbir markanın hiçbir ürünü özellikle jawline uygulaması için FDA’den onay almış değil. Dolayısıyla hangi maddeyi kullanırsanız kullanın etiket dışı “off-label” bir uygulama olacağını bilmelisiniz.

Jawline uygulaması için kalıcı dolgu maddelerini kesinlikle önermiyoruz. Zaten prensip olarak kalıcı sentetik dolguları hiçbir zaman hiçbir yerde önermiyorum.

 

Jawline dolgusunun etki süresi nedir?

Jawline dolgusu kullanılan maddenin tipine ve vücudunuzla etkileşimine göre 3-18 ay arasında bir kalıcılığa sahiptir. Çoğu zaman yılda bir uygulanır diyebiliriz. Kişinin bağışıklık sisteminin dolguyu yabancı görmesi ve erken yıkması ihtimali mevcuttur. Bu durumda etki süresi kısalabilir. Bazen tam tersi de mümkündür ve uygulanan dolgu 2-3 yıl boyunca kendini belli edebilir.

 

Jawline dolgu uygulaması kimler için uygundur?

Jawline dolgusu için en iyi adaylar çene kemiğinde hafif düzeyde gelişim geriliği olan ancak diş diziliminin normal olduğu 40 yaş altı ve sağlıklı bireylerdir. Yaşlanma belirtilerinin ortaya çıktığı ve yumuşak doku sarkmasının belirgin olduğu kişilerde cerrahi germe işlemlerini tercih etmek daha mantıklı olacaktırJawline dolgusu özellikle erkek hastalar için iyi bir seçenektir. Zira, çene konturunun belirgin olması “erkeksi” bir özelliktir.  Çene konturunun halihazırda yeterli olduğu kadınlarda bir de “jawline dolgusu” ile çene konturunun daha da belirginleştirilmesi erkeksi, kaba bir görünüm oluşturabilir. Bu noktaya çok dikkat etmek gerekiyor.