Karın Germe Nedir?

Karın bölgesinde oluşan ve estetik açıdan kişinin psikolojisi üzerinde olumsuz etki yaratan sarkıklıkları gidermek için uygulanan estetik cerrahi girişimin adı halk arasında “karın germe” ve tıp terminolojisinde “Abdominoplasti” operasyonudur. Cerrahi olarak operasyon sonrası ciddi anlamda vücudun fiziksel silüetini düzeltmeyi başaran ameliyat türü, diğer tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi belli başlı riskler taşır. Cerrahınız tarafından size detaylı bir biçimde ifade edilecek olan bu riskler, sizin standart yaşam şeklinizdeki alışkanlıklarınızla da yakından ilgilidir. Sigara ve alkol kullanımı, yetersiz egzersiz ya da egzersizin hayatınızda hiç yerinin olmaması, operasyonun başarısı üzerinde etkilidir. Pantolon, etek ve elbise gibi her türlü kıyafetinizin üstünüzdeki duruşunu olumsuz yönde etkileyen dışarı doğru sarkmış göbek çıkıntısı, bu ameliyat sonrasında büyük ölçüde yok olur. Bel çizgisini netleştiren ve ameliyat öncesine göre daha düz bir karın vadeden operasyon, pubik bölgenin hemen üzerinden ve göbek deliğinin altından atılan bir kesi sayesinde gerçekleşir. Sezeryan çizgisinden daha uzun olan bu kesi, mini abdominoplasti operasyonunu gerçekleştirmek için yeterlidir. Üst karın bölgesinin de gerilme işlemi söz konusu olduğunda, göbek deliğinin yeri değiştirilir.

 

Karın Germe Ameliyatı ile Ne Hedeflenir?

Abdominoplasti (Karın Germe) operasyonu ile düz bir karın ve daha genç bir vücut silüeti hedeflenir. Göbek ve karın bölgesindeki aşırı yağlanma ve sarkıklıkların dışında, bel ve basen bölgesinde de yağlanma varsa, liposuction ile birlikte karın germe operasyonu yapılabilir. Yaşlılığa bağlı olarak cilt dokusunda oluşan gevşemeler de bu ameliyatla giderilebilir. Karın kasları ve derinin gergin hale getirilmesiyle bir miktar kilo kaybı da gözlemlenir. Abdominoplasti ameliyatı sonrası, beden ölçülerinde 1-2 beden küçülme beklenir. Düz bir karın ve artık sarkıklığı giderilmiş bir göbek sayesinde, bikini vücudu elde etmek de kolaylaşır. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin akabinde başlayacağınız egzersiz yardımıyla, operasyonla elde edilen silüetin daha düzgün bir hale getirilmesi olasıdır. Karın germe operasyonu ile fiziksel görünüm güzelleşir ve kişinin özgüveni tazelenir. Psikolojik olarak da kişiye önemli katkılar sağlayan estetik müdahale sayesinde, yüksek özgüven ve pozitif bir ruh hali amaçlanır.

 

Abdominoplasti Kimlere ve Hangi Durumlara Uygulanır?

Karın bölgesinde tüm diyet ve egzersiz çabalarına rağmen giderilemeyen fazlalık bulunan kişilerde, kadın ve erkekler tarafından başvurulan bir vücut biçimlendirme yöntemidir. Sezeryanla yapılan doğumlar sonrasında ya da çoklu hamilelik gibi aşırı kilo almaya sebebiyet verilen durumlarda, doğum sonrasında da tercih edilen bir estetik cerrahi ameliyat çeşidi olan karın germe, vücudu deformasyona uğramış kişilere uygulanır. Bu tip durumlar sonrasında, kendiliğinden normal ve gergin durumuna dönmeyen karın cilt ve kas yapısına sahip kişiler, kolaylıkla eski formuna kavuşabilir. Abdominoplasti ameliyatı, kronik rahatsızlığı bulunmayan ve anestezi uygulamaya uygun hasta adaylarına önerilir. Zira şeker hastalığı gibi kan pıhtılaşmasına engel teşkil edebilecek kronik rahatsızlıklar, bu tip ameliyatların gerçekleştirilmesinin önünde önemli bir engel oluşturur. Yaraların iyileşmesi, çeşitli komplikasyonların oluşmaması ve ameliyat sürecinin başarıyla sonuçlanması bakımından, hastanın bu tip rahatsızlıklarının olmaması önemlidir.

 

Karın Germe Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Geniş kapsamlı karın germe ameliyatlarının normal şartlarda 2-4 saat arasında tamamlanması beklenir. Mini abdominoplasti ameliyatlarında ise bu süre yaklaşık 1-2 saat aralığında gerçekleştirilir. Genel karın germe ameliyatında pubik bölgenin üzerinde konumlandırılan kesi, her iki kalça kemiği arasında açılır. Göbeğin diğer dokularla ilişkisini kesmek için ikinci bir kesi daha açılır. Mini abdominoplasti ameliyatlarında göbeğin yeri değişmezken genel karın germe ameliyatlarında göbek deliğinin yeri değişebilir. Cilt dokusu her yönden kaburgalara doğru gerginleştirilir ve alttaki kasların belirginleştirilmesi için geniş bir yüzey sabit bulunduğu yerden kaldırılır. Ortaya çıkan karın kasları ortada bir araya getirilerek yeni biçimlenmiş haliyle dikilerek sabitlenir. Bu işlemlerin ardından üst yüzeydeki deri aşağıya doğru çekilerek iyice gerilir. Göbek deliği yeni yerine yerleştirilerek dikilir ve sabitlenir. İçeride birikmesi istenmeyen kan ve ödemin dışarı atılması için, müdahale sırasında ameliyat bölgesine diren takılır. Bu tüpler yara içindeki kan ve sıvının dışarı atılmasını sağlar. Karın germe ameliyatları, sıklıkla genel anestezi altında yapılır. Bununla birlikte mini abdominoplasti ameliyatlarında lokal anestezi de uygulanır. Yine de lokal anestezide germe ve çekme işlemlerinin farkında olunması, herhangi bir acı hissedilmese de hastada hassasiyet yaratabileceğinden pek tercih edilmez.

 

Ameliyat ve İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası iyileşme süreci, kişinin metabolizma yapısına ve yaşam kalitesine göre farklılık gösterir. Hastanede kalma süresi birkaç saatten birkaç güne kadar değişebilir. İlk birkaç gün ağrı ve acı hassasiyetleri oluşması normaldir. Bu durumu doktorunuzun vereceği antibiyotik ve ağrı kesiciler sayesinde daha hafif atlatmanız beklenir. Duş alma ve pansumanların yenilenmesi gibi konularda doktorunuzun tavsiyesine göre hareket etmeniz, iyileşme sürecinin hızlandırılmasını sağlar. Cilt yüzeyindeki dikişler yaklaşık 1 hafta sonra alınır ve diğer dikişler estetik dikişler olduğundan, kendiliğinden eriyerek kaybolur. Skar izleri, yaklaşık 1 yıl sonra giderek hafifleyerek azalır. Ancak tamamen kaybolması beklenmez. Yine de bikini bölgesi çizgisinde bulunduğundan, dışarıdan ilk bakışta fark edilmesi mümkün değildir. İlk 1 haftadan sonra yeterince düz bir duruş beklenmese de yürümeye başlamanız önemlidir. Eski formunuzu daha hızlı hissetmeniz açısından, en kısa sürede fiziksel aktivitelere ve egzersizlere başlamanız yarar sağlar. Daha önce egzersiz yapmış kişiler de dahil olmak üzere, ameliyat sonrasında iyileşmeyi hızlandıracak olan egzersizlerin ağır aktivitelerden seçilmemesi önemlidir.

 

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Yeni Görünüm

Fiziksel görünüm bakımından ameliyat sonrasında mükemmel bir silüet kazanırsınız. Yeni ve kusursuz görünümün size kazandırdığı özgüven sayesinde, daha mutlu ve pozitif bir bireye dönüşmeniz, abdominoplasti ameliyatlarının en başarılı sonuçlarından biridir. Dengeli bir yaşamı benimseyerek, beslenme düzeninizi istikrarlı ve yararlı bir çizgide tutarak, yeni görüntünüzü uzun yıllar kullanmaya devam edebilirsiniz. Karın germe ameliyatları, yakın vadede yeni bir hamilelik süreci düşünmeyen kadınlar ve ideal kilosuna kısmen de olsa ulaşmış erkekler için uygun bir operasyon türü olduğundan, bu pozisyonun korunması sonucun kalıcılığı açısından önemlidir. Karın germe operasyonları bir çeşit zayıflama yöntemi olmadığından, kilonun kontrol edilmesi ve sık sık büyük ölçülerde kilo alınmaması önerilir. Ameliyat sonrası iş ve sosyal hayata dönüş, kişinin vücut yapısı ve iyileşme hızına bağlı olarak 3-4 haftada gerçekleşir. Ağır cisimleri kaldırmamak ve iyileşme sürecinin hemen akabinde yoğun fiziksel aktivitelere başvurmamak da sağlıklı bir iyileşme dönemi için büyük fayda sağlar.

Kendinizi aynada daha mutlu görmenin yanı sıra çevrenizdeki insanlardan alacağınız pozitif tepkiler nedeniyle, başka yöntemlerle giderilemeyen kusurların düzeltilmesi için, karın germe ameliyatı kesin ve mükemmel bir çözümdür.