YÜZ BÖLGESİ İÇİN PRP TEDAVİSİ

PRP’nin açılımı ‘Platelet Rich Plasma’dır. Trombosit bakımından zenginleştirilmiş plazma anlamını taşır. Özellikle ciltteki parlaklık ve esnekliği sağlayabilen bu işlem sivilce ve yara izleri için de oldukça önemlidir. Cilt kırışıklıkları için de kullanılmakta olan medikal bir uygulama olarak bilinir. Sadece cilt için değil saç problemlerinin ortadan kaldırılması için de PRP işlemi kullanılmaktadır. Ancak bu uygulamada var olmayan saç kökleri çıkmaz. Sadece derinin alt kısmında yer alan saç kökleri güçlendirilir ve güçlü bir şekilde çıkmaları sağlanır.

Kişilerin kendi kanları kullanılarak trombosit yönünden zenginleştirilen plazma elde edilmektedir. Bu plazma hastaya tekrardan enjekte edilir ve talep edilen sonuca ulaşılması sağlanır. Öte yandan hastanın yüz PRP estetiği işleminde kendi kanı kullanıldığından dolayı yan etkilerle karşılaşılmaz. Bu nedende seans sonunda sadece uygulama alanında iğne izi kadar kızarıklıklar meydana gelebilir. Elbette bu durumun geçici olduğu unutulmamalıdır.

Lokal anestezi ile yapılan bu uygulamada PRP kök hücre içermektedir. Fakat kök hücre tedavisi değildir. Yenileyici ve onarıcı doku transferi olarak da adlandırılan yüz PRP estetiği ayrıca kollajen üretimini tetiklediği için cilt sorunlarının önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Haliyle cildin parlak ve daha genç bir görünüme ulaşmasında son derece etkilidir.

PRP TEDAVİSİ UYGULAMA ALANLARI

PRP estetiği yara ve akne izleri başta olmak üzere cilt lekeleri ve cilt kırışıklıklarında kullanılır. Ayrıca PRP uygulama alanları;

 • Saç kırılmaları
 • Saç kopmaları
 • Saç dökülmeleri
 • Çatlaklar
 • Derin ve ince çizgiler şeklinde sıralanabilir.

Bu estetik uygulama, yüz ile beraber dekolte, el üstü, saçlı deri ve boyun bölgesine uygulanabilmektedir. PRP tedavisi öncelikle yapılandırıcı ve canlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Haliyle sadece cilt alt dokularında bulunan derinin yaşamsal işlevlerini desteklemektedir. Ayrıca çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde de son derece önemli sonuçlar sunmaktadır. Yapılacak ilk yüz PRP tedavisinden sonra sağlıklı ve parlak bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Elbette ardışık olarak birkaç seans ile yapılacak PRP’den sonra gençleşme etkisi devamlı hale gelecektir. Yüz bölgesinde ya da uygulanacak diğer bölgelerde 6 veya 12 aylık süreçte tekrar yapılması halinde neredeyse kalıcı sonuçlar sunacaktır.

PRP, ayrıca peeling veya lazer gibi işlemlerden sonra derinin hızlıca yapılanmasını sağlamak için tercih edilebilir. Öte yandan zararlı UV ışınlarına maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan sonuçları yok etmek için de tercih edilebilir. Elbette parlaklık ve esnekliğin tekrar kazandırılmasında çok önemlidir. Son olarak iyileşmesi uzun süren çatlak ve diğer durumların kontrolünü sağlamak amacıyla da PRP tedavisi yapılabilmektedir.

YÜZ PRP TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANABİLİR?

Her yaş grubuna ve cinsiyete uygulanabilen yüz PRP tedavisi hamileler, kanser hastaları, trombosit fonksiyon ve sayı bozukluğu olanlar ile pıhtılaşma problemi olanlarda tercih edilmemektedir. Bu nedenle işlemden önce estetik cerrahı tüm tetkikleri yaparak hastaların sağlık durumlarını kontrol edeceklerdir.

YÜZ PRP ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Günümüzdeki her estetik operasyondan önce bazı süreçlere dikkat edilmelidir. Bunların başında kullanılmaması gereken ilaçlar gelir. Ağrı kesiciler ve aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların yüz PRP estetiğinden 2 hafta önce kesilmesi gerekir. Ayrıca işlemden önce aldığınız gıda ya da gıda takviyeleri konusunda mutlaka doktoru bilgilendirmelisiniz. Vitamin E, vitamin C, balık yağı, sarımsak ve yeşil çay gibi ürünlerin tüketimini de işlemden en az 2 hafta önce bırakmalısınız. Son olarak PRP tedavisinden 3 gün önce alkol kullanımı da sonlandırılmalıdır.

YÜZ PRP NASIL YAPILIR?

Uygulamaya dâhil olacak kişiden az miktarda kan alınır. Bu kan santrifüj işleminden geçirilir. Ayrıca trambosit bakımından zengin olan bölümünde ayrıştırma uygulamaları başlatılır. Elde edilen yeni içerikle beraber yüz bölgesine enjekte edilme süreci başlar. Enjeksiyondan sonra ise bölgede yeni büyüme faktörleri görülür. Bu sayede sivilce ve akne izleri ile kırışıklıklar çok kısa sürede iyileşmeye başlar.

Kanın alınmasından sonra PRP serumunun hazırlanması 15 dakika kadar sürecektir. Yüz bölgesine ise 30 dakika içerisinde enjekte edilerek süreç sonlanacaktır. Alınacak kan miktarı da yine uygulanacak bölgeye göre değişir. Genelde 8 ml’ye kadar hastalardan kan alınır. Lokal enjeksiyon ve mikro iğneleme kullanıldığı için son derece başarılı bir operasyon olduğu bilinmektedir.

YÜZ PRP ETKİSİ NE KADARDIR?

Operasyon yapıldıktan sonra etkisi kısa sürede görülmeye başlanır. Gözle görülecek olan sonuçlar ise daha sonra devam edilecek seanslar sayesinde ortaya çıkar. Ortalama olarak 3 ile 6 aylık bir sürecin sonunda üst düzeyde etkiler kendini belli edecektir. Elbette bu etkiler her kişinin vücut yapısına göre değişir. Ortalama bir süreç belirtecek olursak 1,5 yıla kadar etkisi devam eder. Elbette etkisi sona eren PRP tedavisinde tekrarlama işlemi yapılabilir.

Genelde cilt sorunlarının derecesine göre uzmanlar tarafından seans sayısı belirtilmektedir. Bu kapsamda 7 seansa kadar PRP tedavisi uygulanabilir. Söz konusu seanslar ise 15 gün arayla tekrarlanabilir. Kalıcı bir tedavi olmayan yüz PRP tedavisi aslında doğal yaşlanma süreciyle beraber yaklaşık 1,5 yıl sonra etkisini kaybedebilir.

YÜZ PRP SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

PRP tedavisinden sonra yüz bölgesinde morluk, kızarıklık ve ödem oluşabilir. Bu tür durumlara karşı tedaviden hemen sonra başlamak kaydıyla 2 saatte bir buz paketini kumaş havluya sararak kompres yapabilirsiniz. İşlemden sonraki ilk 24 saat boyunca tekrarlamanız gereken bu kompres ile beraber kızarıklık, ödem ve morluklar ortadan kalkmaya başlayacaktır.

Yüz bölgesine yüz PRP sonrasında ilk 24 saat makyaj yapılmamalıdır. Ayrıca sıcak duş, hamam, yoğun güneş ve solaryumdan da uzak durulmalıdır. Ek olarak kan basıncınızı artırabilecek olan pilates, vücut geliştirme, yoğun spor aktiviteleri ve yoga yapmaktan da kaçınmanız gerekiyor.

PRP tedavisinden sonraki ilk 3 gün boyunca havuza girilmemelidir. Çünkü yüz bölgesinin enfeksiyon kapması, uygulamanın başarısız olmasına neden olacaktır. Aynı şekilde ilk 3 gün boyunca ağrı kesici, alkol ve sigara, aspirin, yeşil çay, balık yağı, sarımsak, niasin, ekinezya, ginseng, gingko, C vitamini, E vitamini ve yüksek kafein içerikli gıdaların tüketilmemesi gerekir. Son olarak ilk 10 gün boyunca da yüz bölgesine cilt bakımı yaptırılmamalıdır.

YÜZ PRP KÖK HÜCRE TEDAVİSİ Mİ?

PRP’nin yüze uygulanması aslında kök hücre tedavisi anlamına gelmez. Ancak yüz bölgesindeki çalışmalar dolaylı bir şekilde kök hücrelerle yapılmaktadır. Çünkü trombositlerin içinde yer alan büyüme faktörlü hücreler, cilt hücrelerine gerekli etkiyi sağlayan fibroblast üretimini uyarmaktadır. Bu sayede kollajen ve elastin üretimi de başlatılmış olur. Dolgu yapıldıktan sonra ciltte oluşmaya başlayan fibrin ağları sayesinde ciltte yapılandırma süreci başlar.

Etkisi çok kısa bir sürede ortaya çıkabilen bu tedaviden başarılı bir şekilde faydalanmak için 3 hafta aralıklar ile en az 3 farklı enjeksiyon yapılmalıdır. Bu süreç hastanın cilt yapısına göre değişebilir. Ayrıca yüz PRP bittikten sonra 6-12 aylık periyotlarla uygulamaya devam edilmelidir.

YÜZ PRP TEDAVİSİNDE BEKLENTİ NE OLMALI?

Hastalar her estetik tedavisinde elbette bir beklenti içerisindedir. Ancak belirli beklentileri karşılayabilen estetik uygulamalarından önce hastalar da beklentilerini netleştirmelidir. Yüz PRP tedavisinden beklentileriniz şu şekilde olabilir:

 • Güvenilir bir işlem olması
 • Uzun süreli etki yaratması
 • Cildi doğal olarak canlandırma etkisinin olması
 • Kolayca uygulanabilmesi
 • Cildin yaşamsal faaliyetlerini destekleyebilmesi
 • Sonuçların kısa vadede ortaya çıkması
 • Acı ya da ağrıya neden olmaması
 • Cildi gençleştirmesi