PRP Saç Tedavisi Nedir?

PRP’nin açılımı Platelet Rich Plasma’dır ve saç PRP yönteminde bireyin kendi kanından alınan materyallerin saçlı deriye uygulanması ile saç köklerinin onarılması hedeflenir.

Saç PRP uygulaması, az süre içerisinde büyük faydalar sağlayarak, saç kaybının önlenmesinde uygulanan en iyi yöntemlerden biri haline gelmiştir.

sac-prpPRP yönteminde saç köklerini onarmak için kişinin kendi kanı kullanıldığı için herhangi bir bulaşıcı hastalık riski bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra herhangi bir alerjik durumda da söz konusu olmamaktadır. Uygulama ardından saç köklerindeki canlanma oldukça kısa sürelerde oluşmaktadır.  Saç PRP uygulaması sonrasında saç dokusu gelişmeye başlar, incelmiş ve yıpranmış saç folikülleri onarılır. Bu sayede de saçlar tekrardan sağlıklı günlerine geri döner.

Saç PRP Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle kişiden 10 ile 20 ml. arası bir kan alınır.
  • Alınan kan özel olarak geliştirilen santrifüj ve mikrofiltrasyon yöntemleri ile kanda bulunan kırmızı hücreler ayrıştırılır.
  • Bu işlemden sonra ise platelet ve trombosit hücrelerinden zengin bir plazma materyali ortaya çıkar ve elde edilen bu materyal artık saç köklerine uygulanabilir.
  • Cerrahi uygulama sonrasında saç kökleri kendini onarmaya başlar ve tekrardan sağlıklı hallerine geri döner.

PRP kısaca hastanın kendi kanını kullanarak yeni saç çıkması, saç dökülmesinin önlenmesi ve incelmiş saçın büyümesi üzerine oluşturulmuş yeni tedavi tekniğidir. Bu kesinlikle bir ameliyat değildir, ayakta tedavi yöntemlerine benzer bir uygulamadır.

PRP Saç Çıkarır Mı?

Hiç saçı olmayanlar yani kısacası kel olanlar için PRP tedavisi saç uzamaya başlar mı? Diye akıllarda bu soru vardır. Hayır, kesinlikle saç çıkartmaz. Saç ekiminden başka saçsız olan bölgede saç oluşumu sağlamak kesinlikle mümkün değildir. Saç PRP tedavisinde fiyat değişkenlik göstermektedir.

Prp tedavisi var olan fakat uzamayan, boyadan fönden ya da herhangi sebeplerden dolayı güçsüz saçlar için geliştirilen bir tedavi yöntemidir. Saçların kalınlaşmasına ve güçlenmesine yardımcı olur.

PRP yöntemi tercih nedenleri;

  • Saçı dökülmelere karşı korumak ve saç folikülü canlılığını artırmak için,
  • Saç büyümesini teşvik etmek, saçtaki doku onarımı sağlamak ve saç ekimi sonrası saç derisinin iyileşmesini arttırmak için,
  • Uyuyan saç köklerini canlandırmak ve yeni saç büyümesini sağlayabilmek için uyarıcı görevi üstlenerek kılları teşvik etmek.

prp-sac-ekimiAncak bazı bilim adamları, bu uygulamanın ne kadar yararlı ve kalıcı olduğu konusunda henüz kesin sonuçlar veremeyeceklerini, bunun için önümüzde uzun bir zaman olduğunu belirtmektedirler. Şimdilik tedavi belirli bir araştırma ve inceleme kapsamında yürütülüyor.

PRP Saç Tedavisi Faydaları

Hücresel bir tedavi şekli olarak kullanılmaya başlanılan bu yöntem kişi ya da kişilerin kendi kan hücrelerinden faydalanılarak oluşturulan bir tedavi uygulamasıdır. PRP’nin faydalarına gelecek olursak eğer özellikle kişinin ince saçlarının oluştuğu cilt bölgelerinde trombositlerin bu bölgeye sağladıkları keratinosit ve de epitelyal büyüme etkenleri sayesinde doğru sonuçları görmenizi sağlar.

Bu tedavi yöntemi sayesinde incelen yani zayıflamış saçlar bu uygulama sonrasında saç köklerinin kalınlaşmasına ve de hacimli bir hale gelmesini sağlar. Saç mezoterapisi de diğer farklı teknikler arasında yer almaktadır.