Meme Büyütme Estetiği Nedir?

Silikon için protez ve implant gibi terimlerde kullanılmaktadır. Sonuçta bir malzeme kullanılarak memelerin büyütülmesine veya göğüslerin büyütülmesine Meme Büyütme veya Göğüs Büyütme ameliyatı denir.

Göğüs büyütme veya meme büyütme ameliyatları için belli bir standart yoktur. Herkesin vücut yapısı farklıdır. Her vücudu güzelleştirmek farklıdır.

Meme büyütme ameliyatlarının planlamasında Göğüs kafesinin şekli, meme ucunun büyüklüğü, meme dokusunun özellikleri etkilidir. Göğüs büyütme yapılırken memeler, vücutla bir bütün olarak değerlendirilir.

Çok kilo alıp vermiş olabilirsiniz, memeleriniz bu yüzden küçülmüş olabilir. İmplant yerleştirilerek dolgunluk verilebilir, meme hacmi büyütülebilir (göğüs büyütme).

Doğum sonrası süt emzirmekten ve hormonsal sebeplerden dolayı göğüsleriniz deforme olmuş olabilir. Görüntüsü sarkmış veya meme dokunuz boşalmış olabilir. Bu memnuniyetsizlikleriniz protez yerleştirilerek giderilebilir. Sarkmalar normalden fazla ise, aynı meme büyütme ameliyatında çözüm, hem protez yerleştirme hem de meme dikleştirmek olabilir.

Ergenlik çağınızı tamamlamanıza rağmen, tek taraflı meme gelişiminiz olabilir. Yani asimetrik göğüsleriniz olabilir. Silikon yerleştirilerek göğüslerinizin asimetrikliği-eşitsizliği giderilebilir.
En önemli sebeplerden biri olan kanser tedaviniz sonrasında memenizi kaybetmiş olabilirsiniz. Ameliyatla moraliniz düzeltilebilir, üzücü günleri geride bırakıp, eski günlerinize kavuşabilirsiniz.
Vücudun orantısız gözükmesinde en önemli organlardan biri olan küçük memeler, cerrahi girişimle, protez yerleştirilerek, vücuda orantılı bir görünüm sağlanabilir.
Kısaca sebebi her ne olursa olsun protez-implant-silikon yerleştirerek memeleri büyütme işlemine ‘Meme Büyütme’ ameliyatı denir.

Meme Büyütme Ameliyatları Güvenli midir ?

Kadına kadın olduğunu hissettiren, varlığı ve büyüklüğü ile özgüvenini sağlayan meme organı ile ilgili araştırmalar 1800 yıllarından beri devam etmektedir. Ergenlik çağını tamamladığı halde, gelişmeyip küçük kalan göğüsler, bu yıllardan beri kadınları mutsuz etmektedir. Bu yıllarda memeye malzeme yerleştirilerek ilk göğüs büyütme girişimleri tıbbı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk malzeme süngerdi.

Araştırmalar devam ettikçe 1962 yılında daha memnuniyet verici modern malzemeler kullanıldı. Bu modern malzemeler ile o yıllarda bile birçok kadın memelerinin hacmini büyütmüştür. Bu kadar eski zamanlardan beri gerçekleştirilen göğüs büyütme ameliyatları, bugün kadınların korkmadan düşünebileceği, güvenli estetik operasyonlardandır.

Göğüs büyütme operasyonu ile kadınlar, büyümüş, dolgunlaşmış ve dikleşmiş göğüslere sahip olmaktadırlar. O zamanlardan beri, memeleri gelişimini tamamlamadığı için ruhsal sorunlar yaşayan kadınlar, ameliyatla küçük göğüslerden kurtularak daha enerjik ve mutlu olmaktadırlar. Özgüvenlerini tekrar kazanıp, kıyafet ve iç çamaşırı alışverişlerinde daha mutlular.

Göğüs Estetiği Nasıl Olmalı?

Meme protezleri yuvarlak ve damla model olmak üzere iki şekilde olmaktadır.

Her kadının meme özellikleri ve dolgunluk bölgeleri farklı olduğu için hangi implantın uygun olduğuna doktorunuz karar vermelidir. Araştırmalarınız sırasında sizin istediğiniz şekil tabii ki olabilir. Ama birebir muayenenizde doktorumuz tecrübeleri ile meme özelliklerinize göre şekli belirleyecektir.

Teknik bilgilendirme de protezin yuvarlak ve damlayı birbirine göre kıyaslayıp, biri için daha iyidir seçimi, kişilerin aklını karıştırmaktadır. Her hasta farklı meme özelliklerine sahip olduğu için en iyi şudur budur demek doğru olmayacaktır. Damla daha iyi denilince, yuvarlak iyi değil algılanmakta, ya da yuvarlak iyi denilince damla iyi değil algılanmaktadır.
Maya Estetik Cerrahi plastik cerrahları, her hastasını muayene edip, kişilerin memesi için uygun olan estetik açıdan güzel olacak protez şekline karar vermektedirler. Daha önce ameliyat olan kişilerden örneklerle, sizinde şekil konusunda bilgi sahibi olmanız sağlanmaktadır.

Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Göğüs büyütme için estetik ameliyatlarda implant-protez-silikon denilen aynı anlama gelen malzeme kullanılır. Bir malzeme takılmadan yağ enjeksiyonu ile göğüsler büyütülebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Ve Sonrası Nasıl Olur?

• Sigara, genel anestezi konforunu ve yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ameliyattan 1 hafta önce kullanmaya ara vermeniz faydalı olacaktır.
• Aylık periyodunuz ( adet dönemi ) sırasında kanama eğilimi fazla olabilir, bu nedenle zorunluluk olmamakla beraber ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir. Bu durumu doktorunuza bildiriniz
• Kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin, bitkisel ilaçlar ve vitamin tabletlerinin kullanımı ve sarımsak alınması ameliyat tarihinden 10 gün önce kesilmelidir.
• Üst solumun yolu enfeksiyonu geçiriyor iseniz doktorunuza bildiriniz, ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.
• Doktorunuz tarafından yapılan ölçümler sonucunda size uygun boyutta birkaç adet protez ölçü protezleri ile beraber ısmarlanacaktır .
• Doktorunuz tarafından istenen kan ve idrar tahlillerini ameliyat sabahı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Anestezi hekimi tarafından yapılacak muayenede bu sonuçlar gerekli olacaktır.
• Ameliyattan 6 saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz.
• Ameliyata gelirken doktorunuzun yazdığı 2 adet elastik bandjı getirmeyi unutmayınız.
• Ameliyattan önce enfeksiyon riskine karşı tedbir amaçlı antibiyotik enjeksiyonu yapılacaktır

Meme ( Göğüs ) Büyütme Estetiği Sonrası

• Enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik, ağrı duymamanız için ağrı kesici ilaç ameliyattan hemen sonra başlanacaktır.
• Silikon protezler meme dokusunun altına yerleştirildiyse 2-3 gün hafif ağrılarınız olabilir. Fakat kas altı yerleştirilmiş ise ağrı biraz daha fazla olacaktır ve 5 güne kadar uzayabilir, bu dönemde kol hareketlerinin kısıtlanması ve kas gevşetici ilaç ile ağrı azaltılabilir .
• Ameliyattan 6 saat sonra bulantınız yoksa sıvı gıdalar almanıza izin verilecektir.
• Ameliyatınızı sabah olduysanız akşam eve gidebilirsiniz, öğleden sonra ameliyat olduysanız 1 gece hastanede kalmanız gerekebilir.
• Ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca sigara içmeyiniz.
• Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin ve benzeri ilaçlar, bitkisel ve vitamin tabletleri almayınız.
• Memelerinize verilen şeklin korunması ve ameliyat sonrası kan birikimini önlemek amacıyla, ameliyat bitiminde, memeye elastik bandaj ile baskılı sargı uygulanacak ve bu bandaj 4-5 gün süre ile devamlı kullanılacaktır.
• Sargılar çıktıktan sonra 2 hafta sporcuların kullandığı sıkı sütyen kullanmanız şeklin korunması açısından önemlidir. Daha sonra normal sütyen kullanmaya başlayabilirsiniz .
• Ameliyattan sonraki 2. hafta meme masajına başlanması için ideal zaman olarak kabul edilmektedir. Meme ( göğüs ) masajınızı doktorunuzun tarif ettiği şekilde ve önerdiği miktarda yapmaya özen gösteriniz. Unutmayınız ki meme masjının doğru yapılması, ileride oluşabilecek kapsül kontraktürü gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasının önlenmesindeki en önemli aşamalardan biridir.

Göğüs büyütme operasyonu kimlere uygulanabilir?

18 yaşını doldurmuş, operasyona engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık problemi olmayan her bayan göğüs büyütme operasyonu olabilir

Silikonla göğüs büyütme operasyonu sağlıklı mıdır?

Kullanılan protezin kalitesi önemlidir. En son teknoloji ile üretilmiş, FDA onayı bulunan, kaliteli protezler ile yapılan göğüs büyütme operasyonları son derece sağlıklıdır. Gelişen protez tekmolojisiyle artık silikon protezlerin herhangi bir zamanda çıkarılması gerekmemektedir. Silikon protez firmaları ürünlerine ömür boyu garanti vermektedir. Bu nedenle doğru marka silikon protezleri ile gönül rahatlığı ile ameliyat olunabilir. Yapılan çalışmalarda silikon protezinin meme kanseri riskini arttırmadığı saptanmıştır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası ağrılımıdır? Ne kadar zaman sonra işime dönebilirim?

Operasyon sonrası deri gerileceğinden bir miktar gerginlik hissi olabilir. Kas müdahalesi ile yapılan protez operasyonlarda ağrı biraz daha fazladır. Sonuç olarak ağrı kesiciler ve kas gevşeticilerle kontrol edilecek bir ağrı bir kaç gün yaşanabilir. Operasyondan 3-4 saat sonra kalkıp yürüyebilecek duruma gelebilirsiniz. Operasyon sonrasında kişi 3 gün sonra masa başı işine, 1 hafta sonra normal hayatına dönebilir.

Silikon Patlar mı?

Normal koşullar da hangi iç yapıda olursa olsun silikonlar patlamaz. Üretimlerinde birçok klinik testleri yapılmaktadır. Memelerin alacağı darbelere karşı dayanıklıdır. Bir aletle kesilmesi, bir cisim batması, trafik kazaları darbeleri ve silahlı saldırılar istisnai olaylardır. Silikonlar ömür boyu kalabilir. Yıllar geçtikçe, yerçekimine doğru olan değişimlerden sonra hasta isteğine bağlı olarak silikon değiştirilebilir ve göğüsler dikleştirilebilir. Üretici firmalar silikonlar için bir ömür vermektedirler. Vücudumuzda başka bir maddeye dönüşmezler. Vücudumuzda, içimizde yabancı bir madde olarak algılanmazlar. Vücuda kısaca zarar vermezler. Kalınlıkları birkaç mm’dir.

‘Koheziv Jel’ son yıllarda en çok kullanılan silikonlardır. İçindeki jel, herhangi bir kesici cisim batsa da akmaz. Vücuda karışmaz. Özellikleri meme dokusunun kıvamına daha yakındır. Jel silikonlar sayesinde gelişimi asimetrik olan göğüslerde çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Yağ Enjeksiyonu İle Göğüs Büyütme Nasıl olur?

Yağ enjeksiyonu, ilaç vb. ile göğüs büyütme tehlikeli olabileceği gibi, işini profesyonelce ve başarılı gerçekleştiren hiçbir cerrah silikon dışında başka bir büyütme yöntemi kullanmamaktadır.
Bu yöntem ile memeye dolgunluk kazandırmak, belli bir süre, 2-3 yıl için geçerlidir. Büyütücü krem ve hapların etkisi geçici ve risklidir. 1962’den beri implantlar başarılı şekilde kullanılan, tıbbı araştırmalar sonucu en güvenilir büyütme yöntemidir.